Upravit stránku

Nowoczesne urządzenie jest łatwe w obsłudze, oszczędza przestrzeń, zużyje mniej wody i energii elektrycznej. Umożliwia Państwu rozwiązać większość problemów, z którymi przy destylacji możemy się spotkać.

Aparat do destylacji typu KPD jest chroniony wzorem przemysłowym Nr PVZ 2005-36193 wydanym przez Urząd Własności Przemysłowej w Pradze.

Zalety: 

 • jest łatwe w obsłudze;
 • zajmie mniej miejsca;
 • oszczędza wodę i energię;
 • oferuje mnóstwo trybów roboczych;
 • ma zabudowany miedziany katalizator, który obniży zawartość szkodliwych substancji w destylacie na minimum.
 • Opis urządzenia

  Wszystkie części aparatury, które przychodzą do kontaktu z medium technologicznym, są ze stali nierdzewnej według DIN 1.4301. Powierzchnie zewnętrzne są szlifowane.

  • Kocioł do warzenia i katalizator są z miedzi. Powierzchnie pokrywek miedzianych są wystukiwane do połysku i matowo trawione.
  • Rozprowadzenie wody chłodzącej i opłukującej jest z rur miedzianych.
  • Opracowanie rzemieślnicze całej aparatury jest na bardzo wysokim poziomie, co gwarantuje znaczną niezawodność i żywotność.

  Aparat do destylacji typu KPD składa się z następujących części:

  • Kocioł surowcowy

   Płaskie pionowe naczynie walcowe. Jego dno i pokrywka kotła są miedziane.
   Do wyposażenia kotła należy:

   • miedziane mieszadło członowe, które kopiuje kształt dna,
   • silnik elektryczny i przekładnia z pionowym wałem,
   • gardziel napełniająca,
   • kurek spustowy wyposażony w czujniki pozycji „otwarte“ i sygnalizacją dźwiękową,
   • otwór wziernikowy i czyszczący.

   Do ogrzewania tego typu gorzelni hodowców zalecamy ogrzewanie gazowe. Urządzenie do ogrzewania gazem jest standardową częścią dostawy. Pod kocioł dostarczamy płytę izolacyjną do ochrony posadzki.

  • Kolumna rektyfikacyjna z deflegmatorem i katalizatorem

   Część rektyfikacyjna jest w standardowej dostawie 3-piętrowa. Deflegmator jest wytworzony wiązanką rurową. Katalizator ma wypełnienie miedziane.  

   Para wchodzi z wrzątnika do dolnej części kolumny, która służy do odseparowania piany, przedostaje się do dolnej części kolumny rektyfikacyjnej i wychodzi przez warstwę cieczy w poszczególnych piętrach. Na piętrach para wzbogaca się o składnik spirytusowy i oddziela się od wody i kolejnych niechcianych substancji. Każde piętro pracuje jako oddzielny stopień destylacyjny. Później para wychodzi do deflegmatora i nasady z katalizatorem. W deflegmatorze występuje schłodzenie części par spirytusowych. Pary skroplone w deflegmatorze wytwarzają przepływ zwrotny (refluks).  

   Przez wielkość przepływu zwrotnego (chłodzenia deflegmatora) steruje się cały proces destylacji. Przy dużym przepływie zwrotnym otrzymujemy destylat o wyższej zawartości spirytusu, przy małym przepływie zwrotnym jest końcowy destylat mniej spirytusowy. 

   W górnej nasadzie kolumny jest umieszczony katalizator, na którym pary spirytusowe pozbawiają się rakotwórczych etylokarbamatów i cyjanków. 

   Do doskonałej regulacji procesu destylacji jest kolumna wyposażona w czujnik temperatury par spirytusowych, który służy do regulacji doprowadzenia wody chłodzącej do deflegmatora za pośrednictwem zaworu elektromagnetycznego. Regulacja ta umożliwia optymalizację zużycia wody chłodzącej przy schładzaniu deflegmatora a przez to ułatwia całkowitą obsługę. Równocześnie zapewnia stateczność i czułość regulacji całego procesu. Do tego przyczynia się i możliwość bardzo dokładnych pomiarów temperatury termometrem cyfrowym. 

   Tryb eksploatacyjny jest sterowany automatycznie a nie wymaga obsługi.

  • Kondensator
   Aparat ze stali nierdzewnej z wiązanką rurową służy do stopniowego skraplania par spirytusowych. Tryb chłodzenia jest sterowany automatycznie a nie wymaga obsługi.
  • Epruwetka z kontrolnym miernikiem spirytusu
   Zespół epruwetki ze stali nierdzewnej posiada bańkę szklaną, która chroni wewnątrz pływający miernik spirytusu do kontroli zawartości spirytusu destylatu przed wejściem do miernika spirytusu.
  • Armatura przepuszczająca frakcji szczytowej
   Zawór z naczyniem służący do oddzielenia frakcji szczytowej i frakcji końcowej od rdzenia destylatu.
  • Kontrolny miernik spirytusu
   Zestaw pomiarowy ze stali nierdzewnej OLM4Ti jest integralną częścią każdej technologii gorzelni hodowców lub gorzelni owocowej DESTILA.
  • Urządzenie opłukujące
   Głowica do mycia umieszczona w górnej części kolumny (w nasadzie z katalizatorem), służy do czyszczenia (płukania) całej kolumny. Woda rozpryskuje się po całym przekroju nasady, przez klapki przepłynie w dół do wrzątnika, skąd zostanie spuszczona. Głowica rozpryskowa jest umieszczona także w części dolnej kolumny i w zbiorniku zaczynu. Dalej są instalowane dysze do przemywania zaworów kulistych i szyb wzierników.
  • Zbiornik zaczynu
   Naczynie ze stali nierdzewnej o identycznej objętości jako kocioł surowcowy. Ogrzewa go chłodząca woda ściekowa, wyposażony w wziernik i wewnętrzną głowicę rozpryskującą. Służy do zassania zaczynu za pomocą pompy próżniowej i podgrzania zaczynu przed napełnianiem do kotła.
  • Palnik gazowy
   Półautomatyczny palnik atmosferyczny służy do łatwego i bezpiecznego ogrzewania obrabianego zaczynu. Zmianę mocy wykonujemy przełącznikiem na bloku sterowania automatyki.
  • Kotlina

   Kotlina ze stali nierdzewnej wytwarza główny element nośny całej aparatury i wytwarza przestrzeń spalania dla palnika. Wewnętrzna izolacja cieplna uniemożliwia niechciane przegrzanie powierzchni a przez to obniża ryzyko poparzenia.

   Oprócz ogrzewania gazem ziemnym lub propanem (ewentualnie mieszanką propan-butan) można sobie wybrać i ogrzewanie paliwem stałym, parą lub ewentualnie energią elektryczną.

  • Separator oleju
   To naczynie jest częścią instalacji pompy próżniowej, służy do zapobieżenia uciekania oleju z pompy próżniowej.
  • Pompa próżniowa
   Urządzenie do wytwarzania podciśnienia w systemie ssania zaczynu. Używa się obrotowa, smarowana olejem. Częścią pompy próżniowej jest naczynie separatora oleju służące do zapobieżenia unikania oleju z pompy próżniowej.
  • Sterowanie i rozprowadzenie wody

   Rozdzielnice do sterowania wody chłodzącej i opłukującej są częścią urządzenia. Zawierają wszelkie potrzebne połączenia i zawory, w pełni funkcyjnym rozmieszczeniu.

   Urządzenie jest podłączone do sieci wodociągowej w jednym punkcie, pomimo tego, że cały system wody jest dwuukładowy. Wodę płuczącą i wodę chłodzącą można, więc bardzo łatwo oddzielić a do chłodzenia wykorzystywać np. wodę użytkową.

   Wejście wody chłodzącej jest wyposażone w urządzenie elektroniczne, które uniemożliwia wytwarzanie kamienia wodnego.

  • Wyposażenie elektryczne
   Częścią dostawy jest rozdzielnica elektryczna i wszystkie elementy sterowania, regulacji, sygnalizacji i połączeniowe, wszystko połączone do w pełni funkcyjnej całości. Urządzenie należy tylko podłączyć do gniazdka trójfazowego.
  • Konstrukcja nośna

   Prosta i lekka konstrukcja profilu ze stali nierdzewnej, która wprost nawiązuje do kotliny ze stali nierdzewnej, trzyma wszystkie elementy aparatu do destylacji. Przez to są minimalizowane wymagania na przestrzeń dla instalacji całego urządzenia.

   Obsługa ma wszystkie elementy sterowania skupione do przejrzystej całości.

   Urządzenie nie jest zależne od konstrukcji budowlanej budynku – może być umieszczone w przestrzeni a w razie konieczności można go łatwo przemieścić na inne stanowisko pracy.

 • Parametry techniczne

  opis

  jednostka

  KPD-150

  KPD-300

  KPD-600

  objętość znamionowa wrzątnika

  litr

  150

  300

  600

  pojemność całkowita

  litr

  200

  400

  800

  moc palnika gaz.

  kW

  maks. 50

  maks. 100

  maks.150

  zużycie ZP przy 1,8 kPa

  m³/h

  maks.5

  maks.10

  maks.15

  zużycie Propan przy 3,2 kPa

  m³/h

  maks.2,3

  maks.3,7

  maks.5,5

  przyłącze gazowe

  DN 25

  zainstalowany pobór mocy mieszadła

  kVA

  0,55

  0,55

  0,75

  zainstalowana moc pobierana pompy próżniowej

  kVA

  4

  4

  4

  czas wydestylowania napełnienia

  godź.

  2

  2,5

  3

  przewidywana ilość destylatu

   

   

   

   

  50-70% obj.et. (wg jakości zaczynu)

  litr

  15

  30

  60

  maks.zużycie wody chłodzącej za 24 godź.

  3

  6

  12

  wejście wody chłodzącej

  inch / bar

  ¾“ / 2

  ¾“ / 2

  ¾“ / 2

  wymiary aparatury         (sz x gł x w)

  m

  1,8 x 1,4 x 2,8

  2,0 x 1,7 x 3,0

  2,3 x 2,1 x 3,3

  min. zabudowana przestrzeń dla obsługi

  m

  3,4 x 3,0 x 3,3

  3,6 x 3,3 x 3,4

  3,9 x 3,7 x 3,8

  zużycie energii elektrycznej (za 8-16godź.)

  kWh

  4.5 - 9

  6 - 12

  8 - 16

  instalacja elektryczna

  3-PEN; 50 Hz; 400 V TN

  średnica komina

  mm

  200

  250

  300

  temperatura spalin maks.

  °C

  305

  305

  315

 • Schemat urządzenia
  Gorzelnia hodowców destylacyjna KPD

Napisz sobie o bezpłatną ofertę

 • Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nahoru